برج خنک کننده

برج خنک کننده (کولینگ تاور) یکی از اجزای جدایی ناپذیرهر پروسه و فرآیند صنعتی می باشد. کار برج خنک کننده، فراهم آوردن آب سرد مورد نیاز و یا به عبارتی دفع گرمای آب یا هوای مصرفی در فرآیندهای صنعتی نظیر تزریق پلاستیک، فولادسازی، صنایع غذایی، صنایع تولید آبمیوه، صنایع ریخته گری و یا تهویه مطبوع می باشد. مکانیزم انتقال گرما در برج خنک کننده (کولینگ تاور)، بر پایه تبخیر آب می باشد. به طوری که درصددی از آب گرم وروردی به برج خنک کننده (کولینگ تاور ) با جذب گرما از محیط و آب در حال گردش، تبخیر شده و باعث خنک کاری آب باقی مانده می گردد.

اساس کار برج های خنک کننده

برج خنک کن دستگاهی جهت خنک نمودن آب در گردش می باشد. اساس کار تمام برج خنک کننده ها  بر مبنای ایجاد سطح تماس بیشتر بین جریان آب گرم و هوای سرد و در نتیجه تبادل حرارتی بین این دو می باشد. عموماً در برج خنک کن ها آب گرم خروجی از سیستم توسط لوله هایی از بالای برج وارد شده و در آنجا به صورت طبیعی یا با آب فشان هایی به سمت پایین برج به جریان می افتد که در طول این مسیر با توجه به نوع برج به شیوه های مختلف با جریان هوای سرد برخورد میکند.

برج های خنک کننده از لحاظ مکانیزم انتقال حرارت به دو گروه برج های مرطوب (مدار باز) و برج های خشک(مداربسته)تقسیم می شوند.

الف)برج های مرطوب (مدار باز) Wet Cooling Tower

آب گرم از بالای برج با عبور از پکینگ ها و برخورد با جریان هوای تازه که از محیط بیرون توسط فن یا به صورت طبیعی وارد برج می شوند ضمن تبادل حرارتی و خنک شدن در پایین برج ته نشین می شود. مهمترین عیب این سیستم پاشیدن حرارت آب به اطراف و همچنین تبخیر بیش از حد آب می باشد .

 

ب) برج های خنک کن خشک (مدار بسته)

برج خنک کن

در مناطقی که به علت عدم وجود آب کافی باید از اتلاف آب و تبخیر بیشتر جلوگیری نمود از برج خنک کننده های خشک استفاده می گردد. در این دسته آب گرم (یا روغن) بجای عبور از پکینگ ها از لوله های پره دار که با هوای سرد در تماس می باشد عبور کرده و خنک میگردد. از معایب این سیستم کاهش راندمان با افزایش دمای محیط اطراف می باشد. مکانیزم چرخش آبگرم (روغن) در این سیستم مانند مکانیزم عملکرد یونیت هیترها می باشد.

برج خنک کننده فایبرگلاس

این برجها دارای بدنه فایبرگلاس بوده وشاسی کشی و پایه ها و نردبان از فلز با آبکاری گرم و یا ناودانیهای گالوانیزه استفاده میشوند . برج های فایبری به دو صورت مدور و مکعبی تولید می شوند. تولیدات این محصول در ایران فعلا به صورت جریان مخالف محدود می باشد.

از مزایای برج های تولیدی شرکت نت پایپ میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- تحمل نیروی کششی تا ۴۵۰ مگا پاسکال

برج خنک کننده

۲- دارا بودن مواد سطحی بیرونی بنام ژلکوت با خواص ضد UV ، ضدشکنندگی ، ضدپوسیدگی و ترک خوردگی

۳- طراحی قطعات براساس تحمل نیروی کششی ، وزنی ، فشاری و انبساطی و ……..

۴- استفاده از سیستم اثر متقابل آب و هوا جهت خنک نمودن آب ورودی توسط فنهای ایرفول از جنس فایبرگلاس با قابلیت تنظیم CFM

۵- استفاده از سیستم اثر متقاطع آب و هوا جهت خنک نمودن آب ورودی توسط فنهای ایرفول از جنس فایبرگلاس با قابلیت تنظیم CFM برای برج های مدار باز مکعبی و مدار بسته

۶- دارای فیلترهای PVC با زاویه ۴۵ درجه در ضخامتهای ۴۰۰ و ۶۰۰ میکرون ، مقاوم تا دمای ۶۰ درجه سانتیگراد با خواص ضد رشد باکتری و جلبک

۷- ضمانت رنگ بدنه دائمی با قابلیت سفارش به رنگ دلخواه

برج خنک کن

۸- دارای گواهینامه آبکاری گرم قطعات فلزی به میزان ۸۰ میکرون با آلیاژ روی

۹- دارای گارانتی ۵ ساله بدنه و خدمات پس از فروش بمدت ۱۰ سال

۱۰-عملكرد برج خنك كننده : عملكرد برجهاي خنک کننده فايبرگلاس بر اساس كد ATC-105 انستيتويبرجهاي خنك كنندهآمريكا C.T. I طراحي شده است.ضمنا عملكرد اينبرجها از نظر زيست محيطي توسط سازمان حفاظت از محيط زيست آمريكا (E.P.A) تاييدگرديده است.
سيستم محركه :این الکتروموتور ها دارای استاندارد IP55 مي باشند. اين الكتروموتورها از نظر استقرار درگروه VI قرار داشته است و از لحاظ نحوه خنك شدن در دسته هاي T.E.A.O و T.E.F.C قرارمي گيرند. كليه الكتروموتورها داراي شرايط ۳۸V,50 HZ,3phase بوده وعموما ازماركزيمنس چک و یا برندهای معتبر اروپایی استفاده می گیرد.

۱۱-بدنه و تشتك و دریچه های ورودی هوا :قطعات بدنه و تشتك تماما از جنس فايبر گلاس تقويت شده وداراي استحكام مناسب مي باشد . اين قطعات دربرابر اشعه فرا بنفش خورشيد (UV) مقاومبوده و جهت افزايش استحكام و زيبايي توسط دو لايه روكش خارجي پوشانده مي شوند . طراحی قطعات به نحوی می باشد که دستگاه به راحتی قابلیت مونتاژ شدن را داشتهباشد.دریچه های ورودی هوا کمترین میزان مقاومت را در مقابل هوای ورودی ایجاد مینماید و از پرتاب ذرات آب به بیرون جلوگیری می نماید. همچنین ساپورتها (مربوط به : موتور، سیستم کاهش سرعت،پکینگ) و تمام فریم ها، پایه ها و قطعات داخلی از جنسگالوانیزه ی داغ می باشند.

۱۲- سیستم کاهش سرعت: کاهش سرعت مورد استفاده در برج هایتولیدی این شرکت بر مبنای بدترین شرایط بار گذاری فن ( ۱۲ برابر میزان واقعیبارگذاری بر روی نوک تیغه های فن ) طراحی گرديده اند . یاطاقانهای مورد استفادههمگی از نوع ژاپنی بوده و شفت مرکزی آن از جنس استنلس استیل ۳۱۶می باشد .

 

برج خنک کننده

۱۳-المانهاي خنك كننده :المانهاي خنك كننده يا پكينگ اين برجها P.V.C صلب بوده و درمقابل فرسودگي ، تغيير ماهيت ماده و آسيبهاي بيولوژيكي مقاوم شده و مطابق استاندارد ASTM-E84-81a درمقابل آتشهايي تا آهنگ انتشار شعله ۵ خاصيت خود خاموش كني دارد. سطوح ورقه هاي پكينگ موج دار بوده و بصورت لانه زنبوري روي هم قرار گرفته اند تابتوانند با ايجاد بستر مناسبي براي تشكيل فيلم آب و تبخير سريع آن، ميزان انتقالحرارت را به حداكثر برسانند. نوع معمولي اين پكينگ تا ۶۰ درجه سانتيگراد در مقابلحرارت مقاوم مي باشد

۱۴- سيستم فن: فن بكار رفته در اين برجها همگي از نوع جريان محوري (AXIAL) بودهو از جنس فايبر گلاس و یا پلی آمید الياف دار ساخته مي گردد . تيغه هاي اين نوعفن ها پهن و به شكل AIR FOIL ميباشند .

۱۵- سیستم توزيع آب: در اين سيستم آبورودي توسط لوله قائم مركزي كه از جنس پلی اتیلن مي باشد به هد توزيع آبكه ازآلومينيوم ساخته مي شود انتقال مي يابد و پس از آن بوسيلهبازوهاي توزيع آب که از جنس پلی اتیلن میبا شدروي پكينگهاتوزيع مي گردد.